петак, 14. фебруар 2014.

Pronadjen 3600 godina star sarkofag

Pronađena 3.600 godina stara mumija u sačuvanom sarkofagu


Španski arheolozi su u drevnom gradu Luksoru otkrili 3.600 godina staru mumiju, saopštilo je danas egipatsko ministarstvo antikviteta.

Mumija je pronađena u dva metra dugom i 50 centimetara širokom drvenom sarkofagu, oslikanom jarkim bojama i ukrašenom retkim crtežima perja.


Ministar antikviteta Mohamed Ibrahim je izjavio da je sarkofag u dobro očuvanom stanju, a za crteže perja je rekao da se izuzetno retko pojavljuju na antičkim kovčezima.

"Sarkofag datira iz 17. dinastije (1600 p.n.e.)", kazao je Ali El-Asfar, šef odeljenja faraonskih starina pri ministarstvu.

On je naveo da se na osnovu preliminarne analize sarkofaga i njegovih natpisa može zaključiti da je pripadao porodici visokih zvaničnika.

Sarkofag na sebi ima hijeroglifske natpise čija je svrha da olakša pokojniku put u nadgrobni život, u skladu sa tadašnjim verovanjima.

Crteži perja simbolizuju staroegipatsku boginju istine, reda i pravednosti Ma''at. Ona se pojavljuje u Ozirisovom carstvu gde meri srca pokojnika, upoređujući njihovu težinu sa težinom jednog svog pera.


Sarkofag sa mumijom otkriven je na drevnom groblju na zapadnoj obali Luksora, nedaleko od grobnice administratora kraljice Hatšepsut, pripadnice 18. dinastije koja je vladala Egiptom od 1502. do 1482. p.n.e.

Tim španskih arheologa, koji na nalazištima u Luksoru radi poslednjih 13 godina, otkrio je prošle godine drveni sarkofag petogodišnjeg dečaka iz 17. dinastije.

Luksor, grad od oko 500.000 stanovnika na obali Nila, na jugu Egipta, je pravi muzej na otvorenom sa mnoštvom hramova, faraonskih grobnica ali i luksuznih hotela, poput "Vinter palas" hotela, u kojem je britanska književnica Agata Kristi, navodno napisala svoj čuveni roman "Smrt na Nilu".

(Novi magazin, 13.02.2014)

субота, 18. јануар 2014.

Nađeni ostaci konja stari 4500 godina

KOD NIŠA NAĐENI OSTACI KONJA STARI 4.500 GODINA


Ostaci životinja su delić dragocenih informacija do kojih su naučnici došli proučavajući nalazište Bubanj.

U Evropi nema ovakvih naselja gde život kontinuirano traje hiljadama godina

Prastanovnici Niša, u periodu neolita, mlađeg kamenog doba, od 6300. do 4500. godina pre nove ere, živeli su u kružnim zemunicama, ukopanim u zemlju oko metar, koristili su oruđe i oružje od kamena, kosti i pečene zemlje jer metal još nije bio pronađen. Na trpezi su bila goveda, ovce, koze, jelen, divlje svinje, zec, kao i prve žitarice. Posude od pečene zemlje koje su korišćene, u starčevačkoj kulturi često su oslikavane bojama...

Ovo je jedan od retkih lokaliteta u Evropi sa potvrđenim kontinuitetom života od 5.000 godina (od VI milenijuma p.n.e. do I milenijuma p.n.e.). Iako celo ima površinu petosobnog stana od 200 kvadrata, Bubanj i danas otkriva neprocenljivo dragocene podatke o životu u praistoriji na području Niša. Posle pola veka pauze, istraživanja su 2008. godine obnovili Arheološki institut i Narodni muzej iz Niša, i traju do danas...

- U starijem bakarnom dobu (4500-3500 p.n.e.) pravougaone kuće se prave od oblica, pruća i blata. Više se u ishrani koriste domaće životinje od divljih, a registrovani su jednozrna i dvozrna pšenica, ječam i divlja raž. Novina je korišćene prvog metala, bakra, za izradu nakita i sitnijih alatki. Osim šila i igala od bakra otkrivena je i jedna jama sa ostacima vatrišta i dvema duvaljkama od pečene zemlje kakve su korišćene u metalurgiji. To ukazuje da je na Bubnju vršen proces metalurgije bakra, otkriva dr Aleksandar Bulatović, viši saradnik Arheološkog instituta, koji rukovodi istraživanjima.

Kasnije, u eneolitu, kuće su sličnog oblika i građe, koriste se iste životinje za ishranu, ali broj domaćih životinja konstantno raste nauštrb divljih.

- U rano bronzano doba, oko 2.500 godina pre nove ere, na Bubnju je evidentirana i pojava konja, što je ujedno jedan od najstarijih nalaza konja na Balkanu. U Evropi ne postoje ovakva naselja gde život kontinuirano traje više hiljada godina. U zapadnoj Evropi praistorija je kasnila u odnosu na jugoistočnu - kada se kod nas na Balkanu uveliko koristio bakar, u zapadnoj Evropi je još bilo kameno doba - objašnjava Bulatović.

(Blic, 17. 01. 2014.)